MİDE KATLAMA (LAPAROSKOPİK GASTRİK PLİKASYON)

11

Yaklaşık olarak 45-70 dakika arasında süren bir operasyondur. Diğer morbid obezite ameliyatlarında olduğu gibi operasyondan önce hasta ile ilgili gerekli tüm tahlil ve konsültasyonlar yapılır ve ameliyata engel bir durum yok ise hasta ameliyata alınır. Ameliyattan önce oluşabilecek risklere karşı biz hastaları 1-2 gün önce hastaneye alıp gerekli ilaç tedavileri başlamaktayız. Operasyonda mide erimeyen dikişlerle içeri doğru katlanarak dikilir. Bu sayede midenin yaklaşık olarak %70-80’i kullanılamaz hale gelir. Bu ameliyatta midede herhangi bir kesme işlemi uygulanmaz.  Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra yürütülür. Yaklaşık 1-2 gün ağızdan herhangi bir gıda verilmez. 2. Gün hastaya sulu gıdalar başlanır. Yaklaşık 3-4. günlerde taburcu edilir.

Ameliyat öncesi hazırlık: Hastalarımıza ameliyat öncesi muhakkak üst sindirim sistemi endoskopisi yapmaktayız, Beraberinde hiatal herni ve reflüsü olan hastalarımızda operasyon sırasında hiatal herniyi de düzeltmekteyiz. Aksi takdirde tüp mide ameliyatından sonra ciddi sıkıntı veren reflü şikayetleri oluşabilmektedir. Ameliyattan önce oluşabilecek risklere karşı biz hastaları 1-2 gün önce hastaneye alıp gerekli ilaç tedavileri başlamaktayız. Bu ilaç tedavileri kan sulandırıcı ilaçlar ve barsak temizleyici ilaçları kapsamaktadır. Hastalara ameliyat öncesi kan tahlilleri, kalp ve akciğer tahlilleri ve diğer kliniklerden konsültasyonlar istenerek ameliyata engel olabilecek durumlar araştırılır.

Mide Katlama ameliyatlarında oluşabilecek problemler:

1-En korkulan komplikasyon kilolu hastalarda herhangi bir basit ameliyatta bile oluşabilen pulmoner embolidir.(bacaklardaki toplar damarlarda kan pıhtısı oluşması ve bunun akciğerlere giderek tıkanma yapması) Bu olay çok nadir görülmekle birlikte(hastaların %1’inde görülür) ölümcül olabilmektedir.

2-Bu önemli  durum dışında çözümlenebilen başka problemlerde çıkabilmekle beraber hastanın hayatını genellikle tehdit etmez.

3-Bazı hastalarda inatçı kusmalar olabilmekle beraber kendiliğinden geçmektedir, bazen hastanede tedavi etmek gerekebilmektedir.

Mide katlama ameliyatlarında Zaman içerisinde kalan mide dokusunda genişleme olabilmektedir ancak hastaların az bir kısmında tekrar operasyon gerekebilmektedir.

Mide katlama ameliyatlarında kilo verme başarılıdır. Hastalar tarafından iyi tolere edilir. Zaman içerisinde az az da olsa her şeyden yiyebilirler.