BİLİOPANKREATİK DİVERSİYON (LAPAROSKOPİK ): Yaklaşık olarak 180-220 dakika arasında süren bir operasyondur. Operasyondan önce hasta ile ilgili gerekli tüm tahlil ve konsültasyonlar yapılır ve ameliyata engel bir durum yok ise hasta ameliyata alınır. Ameliyattan önce oluşabilecek risklere karşı biz hastaları 1-2 gün önce hastaneye alıp gerekli ilaç tedavileri başlamaktayız. Operasyonda midenin yaklaşık olarak %80’i kullanılmayacak şekilde midenin alt ve üst kısmı özel aletler yardımıyla kesilerek ayrılır. Bu ameliyatta midenin %80’i ve asit salgılayan kısım kesilerek çıkarılır. Kalan üst %20 mide dokusuna ince barsakların yaklaşık %70’i kullanılmayacak şekilde tekrar barsaklar mideye özel aletlerle bağlanır. Safra ve pankreas sıvıları yaklaşık 50-60 cm barsak içerisinde gıdalarla karşılaştığından gıda emilimi çok fazla bozulur. Böylece hem midemiz küçülmüş ve hem de yediklerimiz ince barsakların büyük kısmından geçmeden ve emilmeden dışarı atılmış olur. Karın içerisine dren konur (bir ucu karın dışında bir ucu ameliyat bölgesinde olan lastik tüp). Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra yürütülür. Yaklaşık 5 gün ağızdan herhangi bir gıda verilmez. 6. Gün midedeki dikişlerden herhangibir kaçak olup olmadığını anlamak için hastaya özel bir sıvı içirilir. Hastanın karın filmi çekilir veya dren vasıtasıyla kontrol edilir. Problem yoksa hastaya sulu gıdalar başlanır. Yaklaşık 10-12. günlerde taburcu edilir.

Biliopankreatik diversiyon ameliyatlarında oluşabilecek problemler:

1-En korkulan komplikasyon kilolu hastalarda herhangi bir basit ameliyatta bile oluşabilen pulmoner embolidir.(bacaklardaki toplar damarlarda kan pıhtısı oluşması ve bunun akciğerlere giderek tıkanma yapması) Bu olay çok nadir görülmekle birlikte(hastaların %1’inde görülür) ölümcül olabilmektedir.

2-Dikişli bölgelerden kaçak oluşması diğer korkulan komplikasyondur(hastaların%3-8’inde görülür.). Bu kaçaklar uzun bir tedavi süreci gerektirir ve nadiren de olsa ölümcül seyredebilir.

3- Barsak tıkanıklıkları, tekrarlayan operasyonlar gerekebilir.

Biliopankreatik diversiyon ameliyatları çok etkili kilo verme sağlar. Gastrik bypass’ a benzer. Hastalarda tip2 diabet ve kolesterol yüksekliği var ise tercih sebebidir. Diabet ve kolesterol yüksekliği  büyük ölçüde geriler. Alınan gıdaların büyük kısmı emilmediğinden kilo vermenin yanında vitamin eksiklikleri görülür. Dışarıdan vitamin takviyeleri yapmak gerekir. Bu ameliyatı olan bayanların hamile kalması bebek için çeşitli tehlikeler oluşturur ve çok dikkatli olunması gerekir.